0 ZŁ to 15,000,000 ZŁ

click to enable zoom
loading...
We didn't find any results
View Roadmap Satellite Hybrid Terrain My Location Fullscreen Prev Next
Your search results

Jak kupić bezpiecznie mieszkanie na rynku pierwotnym w „pigułce”.

by Katarzyna Wawrzyniak on 4 maja 2020
Comments:0

Sprawdź dewelopera

Konieczność, bez której nie ruszasz dalej. Podstawowe informacje, takie jak gdzie ma siedzibę, czy już coś wcześniej wybudował, jeżeli tak – czy ktoś, kto wcześniej kupił jest zadowolony. Jak podchodzi do klienta? Czy jest elastyczny? Zapytajmy również „wujka google” i zwyczajnie przeczytajmy opinie dla weryfikacji, pamiętając, iż informacje zawarte dzielimy na pół, zwracając bardziej uwagę na opisane rzeczy, ale nie rezygnować z zakupu u dewelopera.

Sprawdź prospekt deweloperski.

Co to takiego? To tak zwana deklaracja dewelopera, a w niej znajdziemy takie informacje jak dane dotyczące dewelopera oraz inwestycji, która ma zamiar wybudować deweloper, będącej przedmiotem zainteresowania przyszłego Nabywającego. Każdy deweloper ma bowiem obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego przed rozpoczęciem sprzedaży, a mówi nam o tym art. 17 u.o.p.n, czyli przed podaniem do publicznej wiadomości informacji na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego (art. 3 pkt 10 u.o.p.n.). 

Podanie do publicznej wiadomości informacji może wykorzystać wszelkiego rodzaju kanały sprzedaży takie jak reklamy i ogłoszenia w mediach społecznościowych, radiu, telewizji, prasie, Internecie. Określenie momentu sprzedaży jest bardzo ważne, albowiem deweloper, który nie spełniłby obowiązku, popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny (art. 32 u.o.p.n.).

Dobrze, a co dalej? 

Kolejny krok. Dopytaj o podstawową informację, czy deweloper posiada rachunek powierniczy? Jeżeli tak, możesz zacząć procedurę kredytową już w trakcie budowy lub nawet jej zaczęcia.Jeżeli nie, musisz w takim razie zaczekać, aż deweloper uzyska pozwolenie na użytkowanie. 

W porządku, a zapytacie, jak z tą gwarancją/rękojmią dewelopera? 

Otóż, podczas odbierania kluczy w dniu wydania nieruchomości sporządzany jest tzn protokół zdawczo-odbiorczy, w którym można zgłosić wady mieszkania. Deweloper ma 14 dni na doręczenie oświadczenia o ich uznaniu lub o odmowie i jej przyczynach. W pierwszym przypadku wady będą musiały zostać usunięte w ciągu 30 dni od podpisania protokołu. Oczywiście może się zdarzyć, że deweloper mimo dobrych chęci nie wyrobi się w tym terminie. Wówczas wskaże inny termin i wyjaśni przyczyny opóźnienia. Jeżeli mimo wszystko nie wywiązałby się z w/w obowiązków pozostaje droga sądowa. 

Pamiętajmy, że rękojmia nie zadziała jeżeli dokonujemy przeróbek we własnym zakresie.

Świetnie, prawie finał. A ile liczyć na te wykończenie? 

Stawkę wylicza się następująco

Jeżeli bierzemy pod uwagę, iż wykonują nam to robotnicy i oceniamy „średnią półkę standardu wykończenia” powinniśmy przeliczyć  ok. 1300zł brutto/m2. 

Co daje nam w prostym przeliczeniu, że wykończenie 50- cio metrowego mieszkanie, kosztować nas będzie  średnio 65 tyś złotych.

Ostatnia fraza.

Proste pytanie: zatem warto czy nie warto kupować w rynku pierwotnym? 

Odpowiedź: to zależy. 

Ale o wadach i zaletach rynku pierwotnego i wtórnego, w kolejnym artykule.

Do usłyszenia niebawem!

Share

Leave a Reply

Compare